Recenze • Kio • Ostatní

pondělí 22. dubna 2019

Šest vran - Leigh Bardugo


Název: Šest vran (Six of Crows)

Autor: Leigh Bardugo

Žánr: Dobrodružné, Fantasy, Pro mládež
 
Vydání: 2017 (originál 2015)

Nakladatelství: Fragment (ČR)

Počet stran: 384
 
V sérii: Šest vran - 1. díl
 
Moje hodnocení: 98%
Barrel, nejtemnější část města Ketterdam prostě nechcete poznat zblízka. Prsty zákona jsou příliš  krátké a zločin se tak rozmáhá všude, kde je příležitost. Za tmavými zdmi vládnou casina, vykřičené domy, pouliční gangy a několik mocných lidí, kteří tahají za všechny ty nitky... Jedním z nich je i Kaz Brekker.

Zločinec, jakého může vychovat jen Barrel. Bezpáteřní zloděj, chytrý podvodník, obávaný protivník… Jednoho večera se ale stane něco, co ani on sám nečeká. Dostává nabídku na sebevražednou akci, ale za pohádkovou odměnu. Dá tedy dohromady tým s minulostí černou jako noc. Knihou vás budou provázet Kaz, Nina, Matthias, Inej, Wylan a Jesper. Rozdílní jako noc a den, každý s jiným příběhem, každý specialista ve svém oboru. Právě oni se pokusí splnit nemožné – vloupat se do Ledového paláce. Za vědcem, kterého tu vězní. Za vynálezcem Jurdy Parem, hrozné drogy, která násobí moc čarodějů.
Krom nespočtu nástrah, které jim klade do cesty osud a ostatní gangy musí překonat i vzájemnou nenávist. Šest lidí, kteří věří jen sami sobě se musí spolehnout na ty, které nenávidí. Často jdou vstříc samotné smrti, ale každý má svůj důvod k risku. Chamtivost, pomstu, nevyřízené účty, lásku… Budete číst o starých ranách, záchraně života, o dokonalém plánu, zrádcích, nesplnitelném úkolu. A o bandě kriminálníků, která si Vás dokonale získá. Ale je vůbec nějaká šance, že přežijí? Nebo alespoň někdo?
Šest vran mě prostě baví. Zamilovala jsem si způsob, jakým Leigh Bardugo vystihuje akci. Kniha je dobrodružná, vtáhne vás a nepustí. Zamilovala jsem si úžasné hlášky, kterých je plná. Nenápadné pohyby Inej, Matthiase a celou tu Fjerdskou upjatost, smrtící moc Niny, Jesperovu radost z rychlosti, Wylana – jak k nim vůbec nepatří. To, že každý něco skrývá. Pochmurnou atmosféru Barrelu, nebezpečí, které je na každém rohu… A Kaze Brekkera. Toho hlavně.
Shrňme si tedy klady:
Čtivost. Rozhodně je to napínavé, čtivé, návykové čtení. Říká se, že kniha je jen tak dobrá, jako je její záporák a tahle to skutečně potvrzuje. Hlavní šestku jednoduše můžu. K postavám nemám, co vytknout. Musím vyzdvihnout i romantickou linku (a znáte-li mě osobně, tak víte, že to už něco znamená…), ve kterou jsem doufala – a pořád ještě doufám.
A zápory:
Za prvé, jestli nemáte rádi zločinecké podsvětí (pouze varování pro hodně hodně jemné povahy), pravděpodobně si začátek knihy neužijete tak, jako jiní. Za druhé, otevřený konec. Za třetí, budete si kazit oči, když budete knihu v jednu v noci dočítat – tak jako já.  A nakonec, bude se vám blbě držet a zavazet vám v knihovně, protože je velká a těžká. :)
Shrnuto a podtrženo, doporučuji. Šest vran si mě promyšleností, charaktery a žánrem získalo a vetřelo se do top 5 knih, které jsem kdy v životě četla. Doporučuju, ať jste kluk nebo holka, náct nebo dospělí. Přečtěte si a dejte mi vědět, jak se vám Šest vran líbilo.
 

2 komentáře:

  1. Haha, já si říkala, jaké můžou být zápory :D Šest vran miluju, určitě se pusť do pokračování. Je fakt, že je kniha těžká a obrovská, ale naprosto nádherná ♥

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Taky je to moje zamilovaná kniha. ❤ Dvojku už mám dávno přečtenou, jenom tu není recenze. Něco takového si člověk prostě nemůže nechat ujít. :)

      Vymazat