Recenze • Kio • Ostatní

sobota 4. května 2019

Má chudinka Jane - Cynthia Hand, Brodi Ashton, Jodi Meadows


Název: Má chudinka Jane (My Plain Jane)

Autor: Cynthia Hand, Brodi Ashton, Jodi Meadows

Žánr: Fantasy, Pro děti a mládež

Vydání: 2019 (originál 2018)

Nakladatelství: Fragment (ČR)

Počet stran: 408

Obálka: Kamila Flonerová

Moje hodnocení: 85%

Anotace knihy: Možná si myslíte, že ten příběh znáte. Chudá sirota Jane Eyrová začíná nový život jako vychovatelka v Thornfield Hall. Zde poznává zachmuřeného, avšak okouzlujícího pana Rochestera - a vezme si ho. Nebo ne? V tomto nebývalém dobrodružství je všechno jinak, než se zdá. Jistý gentleman skrývá víc než jen jednoho kostlivce ve skříni. Chudinka Jane vidí duchy a vyšetřovatel Alexander Blackwood zas disponuje nadpřirozenými schopnostmi. Je alespoň začínající spisovatelka Charlotte Brontëová normální? Další skvělý příběh od autorek bestselleru Má lady Jane plný zmatků, romantiky a nadpřirozeného chaosu.

Recenze:
Znáte Janu Eyrovou? Tak na ni na chvilinku úplně zapomeňte. Tahle Jana Eyrová vidí duchy a je o trochu drsnější než její vzor. Jedna z jejích žaček - budoucí spisovatelka Charlotta Brontëová - už tuší, že se schyluje k výbornému příběhu, který čeká na zapsání. A když se objeví Společnost pro PVD, přemisťování vzpurných duchů, může příběh začít.

'Má chudinka Jane' je pokračování série Janičky, fantasy příběhů slavných Jan. I když je v sérii druhá, vůbec nesouvisí s prvním dílem a dá se číst jako stand-alone. Kniha postupně střídá vyprávění z úhlů pohledu různých postav (podobně jako např. Šest vran). Obálka se drží ve stejném stylu jako první díl - česká se od originální liší, ale za mě je ta naše mnohem hezčí.

Potkáte tu umělecky založenou Janu, zvídavou Charlottu, temného a zachmuřeného pana Rochestera, i hvězdu Společnosti pro PVD, pana Blackwooda a mnoho dalších.Postavy se ke knize vážně hodí. Líbí se mi jejich rozdílnost a to, že na rozdíl od mnoha jiných, umí přemýšlet. Akorát Grace Poolová mi tam vůbec nesedla. Na druhou stranu si cením přátelství Jany a Heleny, i když závěr byl hodně uspěchaný.

Tenhle styl je pro autorky vyloženě typický. Používají spíš neformální jazyk, oddechovou literaturu mixují s akcí a napětím. Někdy to bylo až překombinované (kolik Rochesterů že tu je?), ale autorkám se z toho vždy podařilo hezky vybruslit. Občas do příběhu samy vstupují a doplňují informace čtenářům. Poznala bych jejich knihu mezi stovkou dalších. Čte se to vážně samo, ale na starší publikum může působit poněkud 'jednoduše'.

Co ještě musím zmínit, jsou narážky. Když budete pozorně číst, narazíte v knize na spoustu narážek na jiná díla (Pán prstenů, Na větrné hůrce, Harry Potter, Sherlock Holmes, Má lady Jane). Všimli jste si jiných? Určitě mi o tom napište!

Závěrem:
Přes všechny detaily se mi Má chudinka Jane moc líbila! Nebyla jsem si jistá, jestli ji mám řadit do fantasy nebo do oddechovek. Došlo mi to vlastně až na poslední stránce (ten závěr mi vážně vykouzlil úsměv na tváři). Co teda můžu říct? Přečtěte si to. Nečekejte vysokou literaturu, těšte se na šílený příběh plný duchů, originálních nápadů a trochu jiné historie!

Kio :)

2 komentáře:

  1. Zbožňuju anglické romány a Jana Eyrová není výjimkou. Nad těmito knihami jsem přemýšlela, ale bála jsem se, jestli nejsou moc dětské. Jak jsi sama řekla, mít na všechny knihy čas, to se snad nedá, ale věřím, že si ji jednou přečtu 😊

    OdpovědětVymazat
  2. Tak to vypadá opravdu lákavě :) Hned při pohledu na obálku mě knížka zaujala :)Skvělá recenze, máš hezký blog :)

    OdpovědětVymazat